Jak dobrać odpowiednie oświetlenie do łazienki?

Łazienka to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu, a codzienna pielęgnacja czy makijaż wymagają odpowiedniego oświetlenia. Wnętrze powinno być wykonane tak, aby łączyło funkcjonalność z estetycznym wyglądem, ma to być przecież strefa relaksu i odpoczynku. Oto kilka propozycji, jakie oświetlenie do łazienki sprawdzi się najlepiej.

LED czy halogeny – żarówki, które sprawdzą się najlepiej

Żarówki LED są bardzo funkcjonalne, pasują do prawie każdego rodzaju lamp i zużywają bardzo mało energii. Żarówki te są najczęściej wybierane do oświetlenia pobocznego, które podkreśla styl pomieszczenia i nadaje mu wyjątkowego klimatu. Decydując się na ten rodzaj oświetlenia, zwrócić trzeba uwagę na rodzaj światła, które będzie lepiej pasować do pomieszczenia – zimne światło, które lepsze jest podczas precyzyjnych czynności, czy światło ciepłe, które wpływa na nastrój i lepsze samopoczucie. Trzeba również dobrać takie żarówki, które będą wodoodporne.

Żarówki halogenowe są najczęściej wybierane do łazienki, ich moc jest wysoka, przez co bardzo dobrze oświetla całą łazienkę.

Jak połączyć przestrzeń z oświetleniem?

Dobrym rozwiązaniem jest możliwość regulacji natężenia światła w pomieszczeniu. Główne światło, które będzie oświetlać całą łazienkę, może być światłem bardzo jasnym, ułatwi to wykonywanie takich czynności jak pielęgnacja czy sprzątanie. Przy lustrze również warto wybrać precyzyjne światło, które dobrze naświetli nasze odbicie, niezależnie od pory dnia. Przy wannie i prysznicu, lepiej wybrać łagodniejsze, miejscowe oświetlenie.

Światło wiszące, w ścianie czy kinkiety?

Wiszące lampy sprawdzą się jako główne oświetlenie. Aby oświetlić łazienkę jeszcze bardziej, ważny będzie kolor płytek. Białe będą odbijać światło i sprawią, że pomieszczenie będzie wydawać się większe. Lampki umieszczone w ścianie nadają się jako dodatkowe światło, bardziej ciemne, wprowadzające w strefę relaksu. Podobnie kinkiety sprawią, że miejsce nabierze odpowiedniego klimatu.

Dodatkowe światło, czy warto inwestować?

Coraz bardziej popularne stają się podświetlane lustra. Taki rodzaj światła przyda się przy wykonywaniu precyzyjnych czynności takich jak makijaż, pielęgnacja czy golenie. Światło to nie należy do bardzo mocnych, jednak przyda się dla osób lubiących jasność. Nie jest to element niezbędny w łazience, o wiele lepiej sprawdzi się oświetlenie wiszące bezpośrednio nad lustrem. W tym przypadku możemy sami dobrać odpowiednią żarówkę i ustawić moc natężenia światła, który będzie najbardziej odpowiedni.

Oświetlenie do łazienki jest równie ważne jak jej urządzenie. Wpływa na jej funkcjonalność oraz ma duże znaczenie dla naszego samopoczucia. Ważnym elementem są żarówki, które zależnie od rodzaju, produkują światło o różnych częstotliwościach. Dodatkowo, pomieszczenie można rozjaśnić światłem pobocznym, takim jak kinkiety czy naświetlenie ścienne. Trzeba pamiętać, aby przy wyborze lamp, nie kierować się tylko wyglądem, ale przede wszystkim funkcjonalnością.

O autorzer