Budowa biurowca – ściany osłonowe

profalkielce.pl

Współczesne budownictwo wymaga od architektów nie tylko wizjonerskich i niebanalnych pomysłów. Powszechne nastawienie społeczne, podążające od kilku lat za pro klimatycznym nurtem, wymaga od kreatorów otaczającego nas świata wdrożenia w ich dziełach wszelkich możliwych do zrealizowania na gruncie danego projektu ekologicznych rozwiązań. Jednym z nich jest zadbanie o oszczędne zużycie energii, co umożliwiają popularne już w architekturze okna z aluminium.

Ściany osłonowe w konstrukcji biurowca

Patrząc od strony ekologii największym problemem, który w projekcie biurowca należy rozwiązać, jest kwestia zużycia energii, zarówno tej przeznaczonej do właściwego oświetlenia wszystkich pracowniczych stanowisk, jak i tej przeznaczonej do ogrzewania pomieszczeń w całym budynku. Koszty, jakie z tego tytułu ponoszą przedsiębiorcy, nierzadko pochłaniają sporą część finansowych środków firmy. O ile przez kilka miesięcy letnich można zużycie energii zredukować, o tyle przez resztę roku tę teoretyczną przecież nadwyżkę zużywa się z nawiązką.
Dlatego też w wielkometrażowych pomieszczeniach i wielopiętrowych budowlach ogromną popularnością zaczęły cieszyć się ściany osłonowe, stanowiące ekologiczną alternatywę dla tradycyjnie skonstruowanej ściany.

Czym właściwie jest ściana osłonowa

Najprościej rzecz ujmując ściana osłonowa to element elewacji nieodgrywający znaczącej roli w kwestii nośności konstrukcji budynku, przenosi jedynie ciężar własny i parcie wiatru. Stanowi ona rodzaj lekkiej ściany mocowanej do stropów, ścian poprzecznych lub wykonanych z aluminium, brązu lub stali słupów konstrukcyjnych. Przestrzeń między łączeniami, zależnie oczywiście od lokalizacji danej ściany osłonowej, wypełniona jest najczęściej przezroczystym lub matowym szkłem, wykorzystuje się też w tym celu metalowe kasetony.

Ściany osłonowe — więcej światła, więcej przestrzeni

Wielopiętrowe biurowce to dziesiątki pomieszczeń wypełnionych gotowym do pracy personelem. Aby mógł on w pełni wykorzystać drzemiący w nim potencjał, należy zapewnić mu odpowiednie warunki. Ściany osłonowe to doskonałe rozwiązanie, pozwalające na odczucie otaczającej nas przestrzeni. Nie będziemy już czuć się przytłoczeni przez ciemne, szare, duszne pomieszczenie służbowego pokoju. Wpadające przez całą powierzchnię ściany osłonowej światło rozproszy nie tylko ciemność, ale i zmęczenie.

Co w kwestii utraty lub nadmiernego gromadzenia ciepła?

Wydawać by się mogło, że rozwiązanie architektoniczne w biurowcu, jakim są ściany osłonowe, nie sprawdzi się najlepiej pod w kwestii ogrzewania przestrzeni biurowej. Okna zazwyczaj szybko się nagrzewają i przepuszczają ogromną ilość słonecznego promieniowania do wnętrza budynku. Równie szybko pozwalają na utratę ciepła z pomieszczenia. Dzięki nowoczesnym technologiom możliwe jest zastosowanie nie tylko w tradycyjnych oknach, ale i w ścianach osłonowych, tafli szklanych, wykonanych z odpowiedniego materiału, wykazującego właściwości termoizolacyjne. Przez blokowanie promieni słonecznych nie pozwalają na nadmierne nagrzewanie się pomieszczeń bez utraty wpadającego do wnętrza budynku światła. Nie pozwalają one także na szybkie oddawanie ciepła na zewnątrz.

Artykuł napisany we współpracy z profalkielce.pl

O autorzer