Zalety i wady kuchni bezuchwytowej

kuchnia bezuchwytowa

Szafki bez uchwytów możemy dzisiaj zobaczyć w wielu kuchniach. Taki trend panuje na rynku wnętrzarskim już od kilku lat i utrzymuje się do dziś. Czy to rozwiązanie sprawdza się zawsze i w każdej przestrzeni? Ile to kosztuje i jaki jest czas wykonania szafek bezuchwytowych? Sprawdzamy, jakie są zalety i wady kuchni bezuchwytowej.

Jak się robi kuchnię bezuchwytową?

Szafki w kuchni bezuchwytowej otwierane są w sposób niewidoczny dla oka tak, by front pozostał nieskazitelnie gładki. Do najpopularniejszych sposobów otwierania frontów bez uchwytów należy żłobienie we froncie. Można zdecydować się na zastosowanie systemu tip-on. Polega on na montażu odbojnika i adaptera we wnętrzu szafki. Oprócz charakterystycznego “klik” podczas otwierania i zamykania nikt nie znajdzie śladu po uchwycie. W szufladach bezuchwytowych dominują prowadnice wykonane także w technologii tip-on.

Jeśli nie pasują Ci powyższe rozwiązania, można poprosić stolarza, aby każdy dół frontu był dłuższy od szafki o około 1,5 centymetra. Zyskujesz wtedy przestrzeń do chwytania drzwiczek od wewnętrznej strony. To także rozwiązanie ekonomiczne, bo nie trzeba płacić za frezowanie ani specjalne systemy.

Zalety mebli kuchennych bez uchwytów i gałek

Dlaczego warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem? Jego zaletą jest unikalny design. Jednolita powierzchnia sprawia, że meble mają nowoczesny wygląd. Jest to estetyczne, szczególnie gdy kuchnia łączy się z salonem i goście widzą nasze kulinarne królestwo, które powinno prezentować się nienagannie. Jeżeli będziemy chcieli takie fronty bezuchwytowe wymienić na nowe bądź zmienić kolor lakieru, te z opcji bez da się zdemontować i zawieźć do lakiernika, wybierając odpowiednią barwę. Ślad po uchwycie zawsze trudno usunąć.

Wady kuchni bezuchwytowej, czyli ciągłe polerowanie

Kuchnia bezuchwytowa to także wady. Pieniądze, które zaoszczędzimy na wszelkiego rodzaju gałkach, klamkach i innych rozwiązaniach do otwierania można przeznaczyć na systemy pozwalające na bezuchwytowe zamykanie i otwieranie szafek. Warto pamiętać, że rozwiązanie bezuchwytowe nie nadaje się do obudowy zmywarek i lodówek. Tu musi znaleźć się uchwyt.

Fronty drewniane czy laminowane nie mogą mieć frezowanego podchwytu. Zasada ta dotyczy również frontów fornirowanych. Jeśli chcesz mieć bezuchwytowe fronty frezowane to tylko te, które wykonane są z MDF-u. Brak uchwytów to również częste dotykanie przedniej części mebli przez domowników. Odciski palców na lakierze w półmacie nie wyglądają dobrze – a co dopiero na wysokim połysku. Możemy więc przygotować się na częstsze polerowanie szafek kuchennych.

Kuchnia bezuchwytowa — warto czy nie?

To nowoczesna propozycja dla każdego domu i mieszkania. Jeśli masz środki finansowe, możesz pokusić się o kupno frontów bezuchwytowych wykonanych w technologiach opisanych powyżej. Jeśli chcesz zaoszczędzić, warto łaskawym okiem spojrzeć na klasyczne uchwyty, których wybór na rynku jest duży i daje również wiele możliwości stworzenia unikalnego stylu pomieszczenia, w którym gotujemy posiłki.

Artykuł powstał we współpracy z Culina3d.pl.

O autorzer