Serwis klimatyzacji — sprawdzona firma

Upale lata i wysokie temperatury powodują, że coraz więcej osób decyduje się na zakup klimatyzacji domowej. Należy jednak pamiętać, że będzie działała ona poprawnie przez wiele lat tylko jeśli odpowiednio o nią zadbamy. Na czym polega serwis klimatyzacji i jak często powinno się go wykonywać? Jak wybrać odpowiednią firmę?

Dlaczego serwis klimatyzacji jest ważny?

Serwis klimatyzacji domowej to podstawa jeśli chcemy cieszyć się urządzeniem przez długi czas. W celu utrzymania gwarancji od producenta, przeglądu należy dokonywać regularnie, najlepiej dwa razy w roku, wiosną i jesienią. Po zakończeniu gwarancji również należy pamiętać o regularnym sprawdzaniu, tak by mieć pewność, że filtry nie są zanieczyszczone oraz cała instalacja działa poprawnie. Im starsze urządzenie, tym usterki mogą pojawiać się częściej.

Na czym polega serwis klimatyzacji?

Podczas serwisu specjalista dokładnie oczyszcza klimatyzację oraz sprawdza, czy wszystko działa prawidłowo. Kontroluje temperaturę w parowniku oraz sprawdza stan wentylatorów. Dodatkowo sprawdzi stan filtrów i w miarę potrzeby, wymieni je. Należy pamiętać, że filtry w klimatyzatorach są wielokrotnego użytku. Oznacza to, że poprzez dokładne wyczyszczenie nadają się do ponownego użycia. Dodatkowo często podczas serwisu wykonywanego przez specjalistę klimatyzacja jest odgrzybiana.

Na czym polega odgrzybianie klimatyzacji domowej?

Jeśli regularnie nie czyścimy klimatyzatora, odgrzybianie jest niezwykle ważne. Jeśli wewnątrz urządzenia znajdują się groźne drobnoustroje, mogą być one wydmuchiwane z klimatyzatora, a to stanowi duże zagrożenie dla życia i zdrowia. Najczęściej w celu odgrzybienia używa się środków grzybobójczych, jednak niektórzy praktykują czyszczenie urządzenia przy użyciu ozonu. Obie metody są równie skuteczne, a wybór zależy od preferencji specjalisty. Warto zadanie to powierzyć doświadczonej firmie, tak aby mieć pewność, że oczyszczanie i odgrzybianie zostały wykonane prawidłowo.

Czy można wykonać serwis klimatyzacji samemu?

Warto dbać o czystość klimatyzatora, jednak nie zastąpi to całkowicie przeglądu wykonanego przez firmę. Niektórych uszkodzeń czy zabrudzeń nie jesteśmy w stanie zaobserwować samemu, a specjalista od razu ją wykryje. Ważną kwestią jest samodzielne czyszczenie filtrów. Dwa razy w roku podczas przeglądu to zdecydowanie za mało. Co trzy miesiące należy wyjąć filtry z urządzenia, oczyścić za pomocą odkurzacza, a następnie przemyć wilgotną szmatką. Przed ponownym włożeniem filtry powinny być całkowicie osuszone. Dodatkowo warto umyć urządzenie od środka. Wystarczy myjka ciśnieniowa lub parownica.

Serwis klimatyzacji jest niezwykle ważny. Dzięki temu mamy pewność, że naszemu życiu i zdrowiu nic nie zagraża. Warto powierzyć to zadanie doświadczonej firmie, ponieważ wówczas mamy gwarancję, że serwis został wykonany z największą dokładnością. Nie należy również zapominać o samodzielnym regularnym oczyszczaniu klimatyzatora tak, aby urządzenie służyło nam jak najdłużej.

Po idealny klimatyzator i fachową poradę zapraszamy na airengineering.pl

O autorzer