Oświetlenie led grow – co to takiego?

Światło stanowi jeden z podstawowych elementów ludzkiego życia. Prawdę powiedziawszy, od zarania dziejów na co dzień nie sposób obejść się bez niego. Szczęśliwie ludzkość nie jest skazana na błądzenie w ciemnościach, zaś branża świetlna z dnia na dzień rozwija się coraz mocniej w wielu aspektach. 

Funkcje oświetlenia

Współcześnie w każdym pomieszczeniu znajduje się przynajmniej jedna lampa mająca na celu rzucenie światła na okoliczną przestrzeń. Tą podstawą właściwość zna praktycznie każdy, od dziecka ucząc się, jak istotne w życiu rzeczywistym jest odpowiednie oświetlenie. Im lepsze posiadamy światło, tym więcej jesteśmy w stanie dostrzec, a nasze oczy nie męczą się aż tak bardzo. Jednakże wraz z ewolucją branży oświetleniowej z czasem lampy zaczynają pełnić także inne funkcje. Jedną z nich jest oświetlenie led grow, którego istnienie bez cienia wątpliwości docenią pasjonaci ogrodnictwa posiadający nie tylko ogródki, ale również ci ograniczający się wyłącznie do hodowli roślin doniczkowych. 

Lampy ogrodnicze, jako coraz bardziej popularna alternatywa

Najnowsze technologie oświetleniowe wspierają obecnie miłośników ogrodnictwa, wprowadzając na rynek specjalnie do tego przeznaczone żarówki ledowe. Żarówki te są produkowane z konkretnym przeznaczeniem. Głównym zadaniem technologii led grow jest doświetlenie roślin, co z kolei wspiera proces przeprowadzanej przez gatunki botaniczne fotosyntezy. W dużej mierze takie doświetlenie potrzebne jest w miesiącach, gdzie światła słonecznego jest mniej, czyli głównie jesienią lub zimą. Co więcej, światło emitowane przez montowane lampy musi posiadać odpowiednie parametry. W praktyce oznacza to przede wszystkim, że emitowane przez specjalne żarówki światło może posiadać wyłącznie czerwoną bądź niebieską barwę, bowiem mieści się ono w ramach światła niezbędnego do przeprowadzenia procesu fotosyntezy. To jednak nie wszystko, o czym warto pamiętać, montując oświetlenie typu led grow, ponieważ każdy gatunek botaniczny posiada własne preferencje względem intensywności światła. Jedne rośliny potrzebują go więcej, inne z kolei są ciemnolubne, przez co należy zwrócić szczególną uwagę na natężenie światła emitowanego przez kupowaną żarówkę, które mierzone jest w lumenach. Rośliny tzw. ciemnoznośne jak paproć zadowolą się żarówką emitującą mniejsze natężenie światła aniżeli przedstawiciele cytrusów, które najchętniej pławiłyby się w blasku całą dobę. 

Led grow podbija rynek

Wbrew pozorom oświetlenie przeznaczone do wspierania hodowców roślin posiada szeroki asortyment dostępny na rynku. Chcąc nabyć żarówkę warto odwiedzić stronę internetowego sklepu https://tech-led.com.pl/ i przepatrzeć przedstawioną tam ofertę. Wyniki wyszukiwania z pewnością zaskoczą, bowiem dostępne pośród asortymentu są nie tylko żarówki, ale również taśmy, halogeny, a także panele. 

W praktyce wybór zależy od efektu, jaki dany ogrodnik pragnie uzyskać. Wykorzystując żarówki bądź halogeny, światło zostanie rzucone w dużej mierze w jedno konkretne miejsce. Zakupić można również całą lampę, której blask zostanie skierowany na pożądany obszar. Manipulacja lampą jest niezwykle prosta, a użytkowanie niemal tak samo intuicyjne jak w przypadku żarówek, zaś cena nie odstrasza. 

Jednakże jeśli budżet jest mocno ograniczony, warto zainwestować go w zakup taśmy led grow. Taśma posiada postać rolki o długości paska wypełnionego diodami ledowymi 50 cm. Jedyne o czym należy pamiętać, decydując się na zakup taśmy, to konieczność posiadania osobnego zasilacza niezbędnego do jej uruchomienia. Jednocześnie taśma jest o tyle wygodną opcją, że bezproblemowo bijące od niej światło można nakierować na rozpościerające się w okolicy rośliny. 

Inną alternatywą są wspomniane wcześniej panele. Idealnie sprawdzą się one jednak nie w przypadku pojedynczych rośli, a całego ogródka, gdzie przynajmniej według założeń hodowla ma być mocno rozbudowana. Co więcej, idealnie nadadzą się do hodowania takich roślin jak owoce czy warzywa, a nawet zioła. Jest to niestety zdecydowanie najdroższa opcja spośród możliwych do wyboru w sklepie Tech-led, jednocześnie okazując się najbardziej wydajną.

Po idealne oświetlenie do ogrodu i domu zapraszamy na tech-led.com.pl

O autorzer