Cegła jako element dekoracyjny weszła na stałe do aranżacyjnego kanonu. Najpopularniejsze kolory cegieł to czerwony i biały. Dla optymalizacji kosztów cegła często jest zastępowana innymi materiałami. Imitacje cegły, tzw. płytki cegłopodobne, takie jak płytka klinkierowa, nie dają jednak tego samego efektu. Jakie są zalety płytek ceglanych wytwarzanych ręcznie z prawdziwej cegły i gdzie można je wykorzystać?
Płytki z cegły naturalnej czy imitacje?
Jak wszystkie imitacje materiałów naturalnych, płytki cegłopodobne mają również bardziej “sztuczny” wygląd, jednak różnicę można rozpoznać głównie po ich fakturze. Naturalną cegłę można rozpoznać właśnie po nieregularności – pojedyncze egzemplarze różnią się rozmiarami, mają delikatnie inne wybarwienie, od jasnego beżu, pomarańczu, poprzez odcienie rdzy, aż po brązy.
Zalety płytek z cegły naturalnej
To właśnie oryginalność w dużej mierze decyduje o wartości produktu. Prawdziwa cegła jest także lepszej jakości. Jest nieco cięższa i grubsza od płytek cegłopodobnych. Z grubością i masywnością jest związana także większa trwałość.
Styl loftowy – inspirowany nowojorskimi mieszkaniami w dawnych fabrykach
Czerwona cegła pasuje znakomicie do wnętrz w stylu industrialnym – to aranżacje, które imitują wnętrza nowojorskich loftów, czyli przestrzeni pofabrycznych zaadaptowanych na powierzchnie mieszkalne. Świetnie komponuje się z dodatkami czarnymi, w kolorze metalu i miedzi, których design nawiązuje do przemysłowego.
Ściana z czerwonej cegły w przytulnym stylu rustykalnym
Cegła czerwona sprawdzi się znakomicie również w pomieszczeniu w stylu rustykalnym, które nawiązuje do tradycyjnych, przytulnych kuchni. Wyróżnij w ten sposób przestrzeń nad blatem roboczym lub jedną ścianę z szafkami i półkami. Ciemnoczerwona ceglana ściana doskonale wygląda zestawiona z naturalnym drewnem i dodatkami oraz sprzętem i przyborami kuchennymi w stylu retro.
Płytki ceglane – gdzie można je wykorzystać?
Aby nie przytłoczyć aranżacji, możesz wyłożyć ceglanymi płytkami tylko jedną ścianę. Czerwona cegła na ścianie z kominkiem w salonie lub za sofą to już klasyka. Sprawdzi się raczej w dużych przestrzeniach z dużą ilością światła i w salonach otwartych na kuchnię. Cegła na ścianie, zwłaszcza ta w odcieniach brązu i czerwieni to niezwykle wyrazisty dodatek. Aby nie przytłoczyć wnętrza, we współczesnych aranżacjach – także tych nawiązujących do dawnych stylów – stosuje się ją na jednej ścianie. To świetny wybór, aby podkreślić jakiś mebel lub wnękę.
Biała cegła – do jakich stylów i wnętrz pasuje?
Cegła w jasnych kolorach jak biel czy odcienie beżu znakomicie będzie pasować do stylu skandynawskiego, który kocha jasne wnętrza. Biała cegła to także dobry wybór do mebli z drewna bejcowanego na biało w stylu prowansalskim.
Można powiedzieć, że cegła na ścianie, niezależnie, czy biała, czy czerwona jest właściwie uniwersalna. Cegła naturalna odznacza się niepowtarzalnością. Każda pojedyncza płytka jest bowiem wyjątkowa, o innej strukturze, kształcie czy barwie.
Po idealną ceglaną ścianę zapraszamy na cegla-cieta.pl