Jak chronić dom przed pożarem?

Jak chronić dom przed pożarem?

Każdy człowiek boi się pożaru w domu. To naturalne. Ogień jest żywiołem, który nie bierze jeńców i niszczy wszystko, co napotka na swojej drodze. Przez pożar można w ciągu kilku chwil stracić zdrowie, życie i cały dobytek. Dlatego też bardzo ważne jest podjęcie działań, które mają na celu zabezpieczenie domu. Jak chronić dom przed pożarem? Co zrobić, by móc spać spokojnie?

Zabezpieczenie przed pożarem – alarmy i czujki

W pierwszej kolejności należy zacząć od wyposażenia się w alarmy przeciwpożarowe. To właśnie one mogą poinformować domowników o pożarze jeszcze zanim go zauważą. To bardzo ważne, bo ogień może pojawić się w pomieszczeniach, w których rzadko ktoś przebywa, na przykład w piwnicy na skutek zwarcia przewodów elektrycznych. Również bardzo niebezpieczne są pożary, które wybuchają w nocy. Zdarza się, że domownicy nie zdążą się obudzić wystarczająco wcześnie, by się uratować. Dlatego też bardzo ważny jest alarm przeciwpożarowy wyposażony w głośną syrenę. To jej zadaniem jest poinformowanie wszystkich w okolicy o zagrożeniu. Mówiąc o alarmach, koniecznie należy też wspomnieć o czujnikach czadu. Tlenek węgla to gaz bezwonny i silnie trujący. Wystawienie na jego działanie może skutkować śmiercią i dlatego jest on nazywany cichym zabójcą. Z racji tego, że czad nie ma zapachu, to nie ma możliwości, by go wyczuć, choć równocześnie wielu Polaków deklaruje, że potrafi to zrobić. Niestety, osoby te są w dużym błędzie, który może kosztować je życie. By mieć pewność, że ewentualny czad w pomieszczeniu zostanie wykryty w porę, koniecznie trzeba zainstalować czujnik o wysokiej czułości.

Gaśnica – powinna znaleźć się w każdym domu

Może wydawać się to niewiarygodne, ale w wielu domach wciąż nie ma gaśnicy. Oznacza to, że w razie wybuchu pożaru, mieszkańcy będą właściwie bezradni. Oczywiście, w wypadku pożaru najważniejsze jest zadbanie o bezpieczeństwo wszystkich mieszkańców. Jednak czasami zdarza się, że niektóre pożary można zdusić w zarodku – trzeba tylko mieć czym. W takim wypadku, gaśnica może po prostu być niezbędna. Dobrze jest trzymać ją w kuchni, w kotłowni albo w łazience w pobliżu piecyka lub podgrzewacza do wody. Szczególnie warto do użytku domowego wybierać spraye gaśnicze o uniwersalnym charakterze. Przy ich pomocy można gasić nawet instalacje elektryczne, więc takie produkty są wyjątkowo bezpieczne i łatwe w użyciu nawet przez amatorów.

Koc gaśniczy – do gaszenia pożarów

Jeśli już mowa o podstawowym sprzęcie do gaszenia niewielkich domowych pożarów, to koniecznie trzeba też wspomnieć o kocu gaśniczym. Jest to koc wykonany z tkaniny niepalnej – włókna szklanego pokrytego silikonem. Przykrywa się nim ogień, co odcina do niego dostęp tlenu. Nadaje się także do gaszenia płonącego tłuszczu. Taki koc umożliwia ugaszenie pożaru w bardzo krótkim czasie. Jest niezbędny w kuchni, w garażu i przy kominku. Taki koc można wykorzystać także do ugaszenia odzieży palącej się na człowieku lub też do ochrony przed ogniem podczas ewakuacji. Dobry koc gaśniczy powinien znaleźć się w każdym domu. Bardzo ważne jest umieszczenie go w widocznym i łatwo dostępnym miejscu.

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem internetowym sklepogniowy.pl.

O autorzer