Bądź eko! – wybierz płytki z cegły ze starych budynków

Ściany wyglądające jak zbudowane ze starych cegieł, można spotkać w wielu domach i pomieszczeniach ogólnodostępnych. Nadają pomieszczeniom specyficzny styl, mogą się tylko podobać. Aby stworzyć takie ściany, nie trzeba kupować całych cegieł i budować muru. W sprzedaży są płytki ceglane.

Jak powstają płytki z cegieł?

Płytki z cegieł charakteryzują się niewielką grubością i kształtem takim samym jak stara cegła. Nie jest to masowa produkcja, a płytki pozyskiwane z cegieł wykonanych wiele lat temu. Ich proces powstawania jest banalnie prosty. Płytki powstają z cegieł ciętych na cieńsze fragmenty. Z jednej cegły można stworzyć nawet kilka płytek. Taki sposób produkcji płytek z cegieł jest też formą ekologicznego działania, bowiem materiał, który najprawdopodobniej zaśmiecałby środowisko, jest ponownie przetwarzany i wykorzystywany. Jeśli więc zależy nam na działaniach ekologicznych, zakup płytek ze starych cegieł to o wiele lepsze rozwiązanie, niż kupowanie płytek z masowej produkcji lub innych materiałów, którymi można wykończyć ściany.

Montaż płytek z cegieł

Montaż płytek z cegieł jest dużo prostszy niż montaż płytek z innych materiałów, gdzie trzeba zachować bardzo dużą dokładność, odpowiednie odległości płytek od siebie i zakładać je tak, by stworzyły efekt idealnie równej ściany. Przy płytach z cegieł nie ma takiej konieczności. Cegła od lat służyła do budowy murów, jednak nie były to mury o idealnym wyglądzie. Mur z cegły posiadał naturalne nierówności, nie do końca wyrównane spoiny. W takim murze można było też zauważyć cegły pęknięte, nie do końca równe, uszkodzone w inny sposób. Sprzedawane obecnie płytki z cegieł też można zakładać bez konieczności zachowania super dokładności. Wręcz konieczne jest uzyskanie efektu starej cegły, a więc ściany sprzed lat. Niekoniecznie idealnie równej, z nie do końca równymi spoinami. Zakładanie płytek z cegły jest więc bardzo łatwe. Taka pracę może wykonać praktycznie każdy. Oczywiście trzeba zachować pewne odległości płytek od siebie, poziomy i piony, jednak drobne błędy na pewno nie zepsują końcowego efektu całości.

Cegła. Do jakich wnętrz?

Ceglane wykończenie ścian pasuje praktycznie we wszystkich wnętrzach. Zarówno w starych domach jak i w nowoczesnym budownictwie i wnętrzach urządzanych w najnowszym stylu, ceglane wykończenie choćby fragmentu ściany może dać wspaniały efekt. Aby jednak tak było, trzeba pamiętać o kilku zasadach. Jeśli w pomieszczeniu są fragmenty ceglanych ścian, kolory pozostałych nie mogą ich przytłaczać, bowiem efekt cegły nie będzie widoczny. Najlepsze kolory pozostałych ścian to biały lub szary. Warto też zadbać o odpowiednie doświetlenie ceglanych ścian, ponieważ płytki z cegły – szczególnie ciemno czerwonej – mogą nieco zaciemnić pomieszczenie. Jeśli chodzi o sam wystrój takiego pomieszczenia, z ceglanymi ścianami świetnie komponują się zarówno klasyczne meble tapicerowane jak i elementy nowoczesne, które dla ceglanej ściany będą kontrastem. Świetnie będą też wyglądać ekologiczne meble z palet. Możliwości wystroju takiego pomieszczenia jest więc bardzo wiele, wszystko zaś zależy od naszej kreatywności i naszych możliwości.

Artykuł powstał we współpracy ze stroną cegła-cięta.pl

O autorzer