Komu zlecić zaprojektowanie wymarzonego domu?

Przed Wami budowa domu? A może szukacie swojego miejsca na ziemi i zastanawiacie się czy lepiej wynająć mieszkanie, dom na osiedlu czy postawić na wybudowanie swojego własnego? Jeśli dotyczy Was któreś z powyższych – jesteście w dobrym miejscu. Artykuł wyjaśni Wam wszelkie sprawy związane z projektowaniem domu oraz zapoznacie się z niezbędnymi poradami. Zaczynajmy!

Dobry architekt

Jeśli, marzy Wam się piękny, nowoczesny dom, najlepszym krokiem, aby to spełnić to marzenie jest skorzystanie z usług architekta. Doświadczony architekt zaprojektuje dom, biorąc pod uwagę najmniejsze szczegóły. Zadania architekta zajmującego się projektowaniem domów z pewnością są pasjonujące i ciekawe, jednak nie należą do najprostszych. Bowiem, to od projektu wykonanego przez architekta zależy to czy budynek będzie w stanie się utrzymać czy się przypadkiem nie zawali. Jest to bardzo odpowiedzialny zawód, wymagający dużej precyzji, talentu oraz ścisłych, jak i artystycznych zdolności. Dobry architekt musi być także osobą, która potrafi wysłuchać klientów i zaprojektować dom wedle ich upodobań, a nie według tego co on uważa za najlepsze.  Doskonałą opinią i godną polecenia współpracy cieszy się AM Biuro architektoniczne . Pani Alicja Misztal to autorka niezwykłych projektów i realizacji.

No dobrze, wiemy już jaki powinien być architekt. Teraz, przejdźmy do tego, co musicie wiedzieć przed skorzystaniem z jego usług.

Po pierwsze, powinniście wiedzieć, że przed rozpoczęciem współpracy z architektem, warto poprosić o jego referencje, czyli o podgląd wcześniejszych projektów. Można to określić jako portfolio. Dzięki temu można się dowiedzieć w jakim stylu architekt najczęściej wykonuje swoje projekty oraz czy inni klienci byli zadowoleni ze świadczonych usług. Oczywistym jest, że najlepiej wybrać tę osobę, która projektuje domy w stylu zbliżonym do Waszych oczekiwań, ale przede wszystkim warto zwrócić na opinię innych inwestorów. Dzięki nim można dowiedzieć się jak przebiegała ich współpraca z wybranym architektem. 

Pamiętajcie też o przygotowaniu się na rozmowę z architektem. Ważne jest to, aby wiedzieć czego się oczekuje – ile pokoi ma się znaleźć w budynku, jaka ma być jego wielkość i styl. Warto także mieć już oszacowane określone możliwości finansowe. Aby uniknąć niezręcznej ciszy, dobrze jest być także przygotowanym do pytań architekta, na przykład o dokumenty określające zabudowę na działce.

Dokumenty niezbędne przy budowie domu

Jeśli o dokumentach mowa, to wybierając się na rozmowę z architektem, warto mieć przy sobie Warunki Zabudowy lub Wypis z Planu Zagospodarowania Przestrzennego czy informacje o możliwości przyłączenia mediów. Dzięki temu architekt pozyska już na tym etapie niezbędne informacje. Przydatna może się też okazać mapa zasadnicza lub sytuacyjno-wysokościowa. 

Przygotujcie sobie także pytania, jakie chcielibyście zadać architektowi. Możecie również zaprezentować mu działkę – dzięki temu architekt podczas projektowania Waszego wymarzonego domu będzie mógł wziąć pod uwagę walory krajobrazowe oraz teren, na którym znajduje się działka.

Projekt marzenie

Budowa domu to bardzo ważny etap w życiu człowieka. Nie dość, że zaczyna się nowy rozdział, spełnia się swoje marzenia, to w końcu będzie można mieszkać na swoim. Warto także mieć z tyłu głowy, że zaprojektowanie oraz sama budowa nie jest rzeczą szybką i prostą. Wymaga czasu, cierpliwości oraz wielkiej odpowiedzialności. Nie należy się też załamywać, kiedy coś pójdzie nie po Waszej myśli czy kiedy napotkacie jakieś problemy – to normalne i zdarza się w wielu przypadkach. Poza tym, droga do spełnienia marzeń nie zawsze jest prosta. Myślcie o celu, jakim jest Wasz wymarzony dom – to pomoże Wam przejść przez wszelkie etapy budowy.

Artykuł powstał we współpracy z AM Biuro architektoniczne

O autorzer