Znalezienie odpowiedniego systemu klimatyzacji do nowego budynku może być trudne. Istnieje kilka dostępnych systemów, a każdy z nich ma swoje zalety. Układy klimatyzacji VRV (zmienna objętość czynnika chłodniczego) i VRF (zmienny przepływ czynnika chłodniczego) są niezwykle wydajne i mogą skutecznie szybko schłodzić cały budynek. Ale jaka jest różnica między VRV a VRF? Zanurzmy się nieco głębiej, aby zrozumieć, czym różnią się systemy VRV i VRF, i poznajmy wiele zalet tej technologii.
VRV w porównaniu do systemów VRF
Niektórzy ludzie błędnie uważają, że systemy klimatyzacji VRV i VRF to dwa niezależne systemy. W rzeczywistości te dwa systemy wykorzystują dokładnie tę samą technologię. Systemy VRV, stworzone pierwotnie we wczesnych latach 80-tych XX wieku, zostały zaprojektowane przez firmę Daikin. Firma ta była wówczas liderem w branży, więc opatrzyła znak towarowy nazwą VRV, aby opisać system. Ponieważ inne firmy przyjęły tę samą technologię, użyły terminu VRF do opisania swoich systemów. Korzystając z tej samej technologii, VRF nadal jest preferowaną terminologią używaną do opisu typu systemu HVAC.
VRV – jak to działa?
VRV to technologia, która zmienia objętość czynnika chłodniczego w systemie, aby dokładnie dopasować się do wymagań różnorodnych obiektów, gdzie została zamontowana taka instalacja. VRV (zmienna objętość czynnika chłodniczego) i VRF (zmienny przepływ czynnika chłodniczego) to innowacyjne technologie kontroli klimatu, które pozwalają na zmiany temperatury w różnych częściach budynku o różnych porach dnia.
Podstawowym założeniem jest to, że duża jednostka zewnętrzna obsługuje wiele jednostek wewnętrznych. Każda jednostka wewnętrzna wykorzystuje elektroniczny zawór rozprężny cieczy do sterowania dopływem czynnika chłodniczego w celu dopasowania do zapotrzebowania obsługiwanej przestrzeni. Jednostka zewnętrzna zmienia również swoją moc wyjściową, aby dopasować ją do wymagań lokalnych jednostek wewnętrznych, które obsługuje.
W ten sposób w dowolnym punkcie systemu będzie przepływać zmienna ilość czynnika chłodniczego. W celu zróżnicowania mocy wyjściowej jednostek zewnętrznych stosuje się różne strategie, w tym między innymi wentylatory modulowane, sekcje wymiennika ciepła z zaworami czy stosowanie sprężarek z falownikiem o zmiennej prędkości,
Typy systemów Systemy VRV i VRF mogą być używane tylko do chłodzenia, pompowania ciepła i odzysku ciepła. W modelach z pompą ciepła jednostki wewnętrzne mogą pracować w dowolnym trybie, ale wszystkie muszą być w tym samym trybie, jeśli są obsługiwane przez tę samą jednostkę zewnętrzną. Modele tylko chłodzące i modele z pompą ciepła są zasadniczo dużymi, wyrafinowanymi i wydajnymi wieloczęściowymi urządzeniami. Systemy odzysku ciepła lub systemy trybu jednoczesnego zapewniają zarówno ogrzewanie, jak i chłodzenie z tej samej jednostki zewnętrznej, a tym samym najbardziej efektywnie wykorzystują tę technologię. W wielu zastosowaniach oferują znaczny potencjał oszczędności energii.
Najbardziej wyrafinowane systemy VRV mogą mieć jednostki wewnętrzne obsługiwane przez jedną jednostkę zewnętrzną, zarówno w trybie ogrzewania, jak i chłodzenia jednocześnie. Ta praca w trybie mieszanym prowadzi do oszczędności energii, ponieważ oba końce cyklu termodynamicznego zapewniają użyteczną wymianę ciepła. Jeśli system ma współczynnik współczynnik efektywności równy 3, a współczynnik ogrzewania równy 4, wówczas operacja odzysku ciepła może przynieść COP nawet 7.
Zalety wykorzystywania systemów VRV
Dzisiejsze systemy klimatyzacji VRV świetnie nadają się do różnego rodzaju obiektów. W przypadku budynków wielkogabarytowych można liczyćna sporą oszczędność energii. Łącząc zaawansowane technologie oprogramowania i sprzętu dla większej oszczędności energii podczas rzeczywistej pracy oraz łącząc technologie można uzyskać zarówno oszczędność energii, jak i komfortową klimatyzację. Większość dostępnych na rynku urządzeń wyposażona została w funkcję automatycznego ładowania czynnika chłodniczego.
Funkcja automatycznego napełniania czynnikiem chłodniczym automatyzuje napełnianie odpowiednią ilością czynnika chłodniczego i zamykanie zaworów odcinających, po prostu naciskając przełącznik po wstępnym napełnieniu. Ta funkcja przyczynia się do optymalizacji wydajności pracy, wyższej jakości i łatwiejszej instalacji. VRV to także wysoka niezawodność. Funkcje kontrolne technologii zostały zintegrowane na specjalnych płytkach. Oprócz poprawy niezawodności zmniejszyło to liczbę części i umożliwiło zmniejszenie rozmiaru.
Kompleksową ofertę w dziedzinie systemów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych znajdziecie na AirEngineering.