Wiele osób mieszka w blokach, w których zazwyczaj przestrzeń zaplanowana na kuchnie jest niewielka. Może to przysparzać spore kłopoty podczas projektowania lub remontowania kuchni, a także znacząco utrudniać codzienne funkcjonowanie. Mała kuchnia nie musi jednak oznaczać ścisku i braku funkcjonalności. Nawet niewielkie pomieszczenia kuchenne można zaprojektować w taki sposób, aby zawierały dużo efektywnego miejsca do przechowywania i zapewniały komfort użytkowania. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak to zrobić.
Maksymalne wykorzystanie przestrzeni
Przede wszystkim podczas planowania małej kuchni, należy wykorzystać każdą wolną przestrzeń na przechowywanie. Z pomocą przyjdzie pionowe przechowywanie. Warto wykorzystać ściany, montując szafki i półki aż do sufitu. Dzięki temu zyskasz więcej miejsca na blatach i w szafkach dolnych, do składowania przedmiotów wykorzystywanych na co dzień. Jeśli w Twojej kuchni obecne są skosy lub wnęki, również warto je uwzględnić w zabudowie, zyskując kolejną przestrzeń do przechowywania. Wybierając szafki kuchenne, należy zwrócić uwagę na ich głębokość. W małej kuchni meble, które będą bardzo głębokie, mogą wyglądać nieproporcjonalnie i zabierać miejsce przeznaczone na przykład na stół, a z kolei zbyt płytkie meble nie będą dobre pod względem funkcjonalności. W małej kuchni powinno dążyć się do minimalizacji urządzeń i przyrządów kuchennych dostępnych na blatach, dzięki czemu gotowanie stanie się bardziej komfortowe. Warto więc zabudować takie sprzęty jak piekarnik, lodówka czy mikrofalówka, a także wybierać bardziej kompaktowych urządzenia. Dobrym pomysłem może być również wykorzystanie ścian przy blatach na zawieszenie haczyków lub półek, na których możesz trzymać rzeczy niezbędne do codziennego gotowania.
Minimalizm to podstawa
Małe przestrzenie nie lubią chaosu. Dotyczy to nie tylko utrzymywania porządku w kuchni, ale również ilości dodatków i wzorów. Warto wybierać jasne kolory, które optycznie powiększą wnętrze na przykład biały lub kolory pastelowe. W małych kuchniach sprawdza się style skandynawski lub nowoczesny, które z założenia są dość minimalistyczne i ograniczają ilość elementów dekoracyjnych. Wielkości pomieszczeniu może również dodać wybór połyskujących materiałów wykończeniowych. Mimo niewielkiej przestrzeni warto zadbać o odpowiednie rozłożenie oświetlenia, które nie tylko zwiększy komfort podczas gotowania, ale także może dodać walory estetyczne pomieszczeniu. Jeśli zdecydujesz się na dodatki, dobrze jeśli będą one dokładnie przemyślane – w małej kuchni nie ma miejsca na przypadek.
Kuchnia na wymiar
Jeśli masz problem z zagospodarowaniem miejsca w swojej małej kuchni, z pomocą mogą przyjść kuchnie tworzone na wymiar. Taka kuchnia jest indywidualnie dostosowana do wielkości i układu pomieszczenia, dzięki czemu możesz być pewien, że każdy centymetr Twojej kuchni zostanie wykorzystany w odpowiedni sposób. Indywidualne projekty kuchni mogą zapewnić więcej zoptymalizowanego miejsca do przechowywania i posiadać rozwiązania, które są niedostępne w gotowych meblach kuchennych. Ponadto, meble kuchenne na wymiar wykonywane są przez stolarza z lepszych jakościowo materiałów niż te produkowane masowo. Zapewnia to dłuższą trwałość i większą odporność zabudowy kuchennej. Jeśli chcesz zaprojektować meble do swojej małej kuchni, odwiedź stronę firmy culina3d.pl zajmującej się projektowaniem mebli kuchennych i łazienkowych.