Powierzchnia desek tarasowych wymaga odpowiedniej ochrony. W niektórych przypadkach taką specyficzną warstwą ochronną stanowią… płytki, które inwestorzy bardzo chętnie nakładają na powierzchnię tarasu. Czasem jednak trzeba z nich zrezygnować. Na jakie rozwiązania warto wtedy postawić? Czym jeszcze można pokryć powierzchnię desek tarasowych?
Jak nie płytki, to co?
Na szczęście płytki to nie jedyne rozwiązanie, na które może postawić inwestor chcący wykończyć powierzchnię użytkową tarasu. Z pomocą przychodzą mu najczęściej producenci różnych środków pielęgnacyjnych, które – oprócz dodatkowej warstwy ochronnej – nadają drewnianym elementom dodatkowych atutów estetycznych. Poniżej zestawienie produktów, które koniecznie warto mieć, by zadbać o trwałą i niezawodną powierzchnię tarasu.
Alternatywa dla płytek – zestawienie produktów
1. Odświeżacze i oleje – to w gruncie rzeczy środki czyszczące, których zadaniem jest kompleksowe odświeżenie powierzchni olejowanej podłogi. Ich użycie sprawia jednak, że powierzchnia tarasu wygląda o wiele piękniej, a ponadto odnowiona zostaje warstwa oleju, dzięki czemu następne olejowanie można przeprowadzić nieco później. Stosowanie odświeżaczy pozwala znacząco ograniczyć częstotliwość i koszty olejowania.
2. Oleje do tarasu – to produkty o szczególnie istotnym znaczeniu dla konstrukcji tarasowych. Ich specyficzna konsystencja sprawia, że drewno tarasowe zostaje efektywnie zabezpieczone przed działaniem wody i brudu. Co więcej, dobrze i skutecznie olejowana podłoga, jest całkowicie chroniona przed pojawiającą się pleśnią i wieloma innymi, czyhającymi na nią zagrożeniami.
3. Płyny do drewnianego tarasu – to specyficzny rodzaj substancji pielęgnacyjnych, które nie tylko poprawiają wygląd drewna, ale też skutecznie przygotowują go do kolejnych etapów obróbki malarskiej. Co ważne, płyny te nie tylko działają na różne rodzaje i gatunki drewna, ale też skutecznie oczyszczają powierzchnie ceglane i betonowe. Dzięki temu nabierają one zupełnie nowego, bo uniwersalnego charakteru.
4. Siarczan żelaza – to złożony związek chemiczny, który jest wykorzystywany m.in. w procesie postarzania drewna. Ciekawostką niech będzie fakt, że substancja ta najlepiej działa na drewno pochodzące z modrzewia. Zależność ta wynika głównie stąd, że budulec ten zawiera w swoim składzie specjalne garbniki, które reagują z siarczanem i sprawiają, że prezentuje się on znacznie starzej.
5. Środki do czyszczenia plam z tarasu – nawet najlepiej zabezpieczony taras może się od czasu do czasu zabrudzić. I właśnie dlatego warto w takim przypadku skorzystać z dedykowanych środków przeznaczonych do usuwania konkretnych plam. Substancje te oddziałują bezpośrednio na drewno, dzięki czemu usunięcie zabrudzeń z jego głębszych struktur staje się wreszcie możliwe.
6. Środki gruntujące do powierzchni tarasowych – nałożenie niektórych substancji (np. malarskich) na powierzchnię tarasu, wymaga jej wcześniejszego zagruntowania. Proces ten jest bardzo istotny, gdyż znacząco podnosi przyczepność drewna, a co za tym idzie – poprawia jego właściwości pod kątem dalszej pielęgnacji. Zaletą tychże środków jest ich łatwe wnikanie w strukturę drewna, a także bezbarwna forma.
Kilka słów podsumowania
W procesie pielęgnacji drewna tarasowego bardzo ważna jest swoista wielopłaszczyznowość. Stosowanie pojedynczych substancji jest w tym przypadku niewskazane, gdyż nie zapewnia pełnej ochrony drewna. Szczególnej pielęgnacji wymagają te fragmenty tarasu, które są narażone na oddziaływanie wilgoci. Dlatego stosowanie tych preparatów w miejscach, w których położone są np. wkręty tarasowe, jest jak najbardziej uzasadnione.
Artykuł powstał we współpracy z camomocowanie.pl